Specialybės, studijų programos, ką studijuoti, kaip pasirinkti

Čia rasi daug įvairiausių specialybių studijų programų – kiekvienas atras sau tinkamą.  Tarp jų nemažai naujų programų, kurios yra atsakas į vis greitesnį pasaulio tobulėjimą.

Taip pat rasi FOX.LT patarimus – pasistengėme maksimaliai glaustai suspausti 11 metų patirti į kelias svarbiausias rekomendacijas kaip teisingai rinktis studijų programas. Suprantame, kad programos pasirinkimas nėra paprasta užduotis, todėl jeigu reikės pagalbos, esame šalia tam, kad atsakytume į rūpimus klausimus 😉

Kokio tipo universitete pasirinkti programas

Kokiame universitete pasirinkti programas:

 • Jeigu mėgsti “žiūrėjimą, klausymąsį ir darymą” – tau tiks taikymo programos taikomųjų mokslų ar moderniame universitete
 • Jeigu mėgsti “skaitymą, rašymą ir svarstymą”  tau labiau tiks tyrinėjimo kursas akademiniame universitete
 • Jeigu norėtum suderinti abu variantus ar nežinai kuris patiktų labiau, rinkis studijas moderniajame universitete

Kokiame JK universitete tos pačios programos paruošia geriau

Studijas patariame rinktis ne pagal universiteto bendrus reitingus bet tikrinti kiekvienos programos karjeros ir kokybės rodiklius.

Jungtinėje Karalystėje yra galimybė lyginti programų rodiklius. Tokiu būdu gali sužinoti kaip sekasi absolventams po tam tikros programos studijų pabaigos:

 • Kokia dalis absolventu dirba pagal specialybę?
 • Kaip greitai absolventai suranda darbą po studijų
 • Kokia yra vidutinė pradinė alga po tam tikros programos
 • Kiek procentų studentų yra patenkinti studijų programa

Mes FOX.LT organizacijoje padedame sudaryti programų karjeros ir kokybės rodiklių lenteles, kurios padeda geriau orientuotis renkantis iš kelių universitetų panašių programų.

Geriau rinkis programą, po to universitetą

Rinktis ne pagal šalį ir univesitetą, bet pagal specialybę. Keli universitetai siūlo panašias programas? Tam tikras universitetas traukia labiau? Neapsigauk! Pirmiausia palygink studijų programų aprašymus. Kiekviename universitete panašių pavadinimų programos gali skirtis pagal studijuojamus dalykus ir kitus svarbiu aspektus

Lygink programas, įvertink studijų aspektus

Svarbu atrasti tokią programą kuri sudaryta ir naudingų dalykų ir tokių dalykų kurie tau patinka. Išnagrinėk siūlomų programų aprašus

 • palygink ką studijuosi kiekvieną semestrą
 • patikrink kokios yra papildomos akreditacijos – tai svarbu nes po studijų turėsi papildomą privalumą
 • sužinok su kokiomis kompanijomis programa turi partnerystės sutartis  (pvz. industrijų atstovai ateina vesti paskaitas, išvykos į įmones, praktikos galimybės)
 • atrask ten studijuojančius studentus – tai gali padaryti per facebook’o grupes. Pabendrauk ir sužinok ką jie galvoja apie savo programą

Negaliu apsispręsti kokia specialybę pasirinkti

Rinktis tik tokią studijų kryptį kur darbas patiktų – svarbu iš anksto sužinoti kokia tos programos specialisto darbo diena, kokie darbo privalumai ir
trūkumai, koks galimas karjeros augimas. Taip pat svarbu atrasti balansą tarp to ką patiktų dirbti ir to kas yra paklausu. Jeigu dirbsi mėgstamą
darbą bet iš to mažai uždirbsi tai bus mažai naudos lygiai taip pat kaip turėti gerą algą už nemėgiamą veiklą – ilgai taip neiškentėsi. Taigi geriausias
sprendimas ieškoti ir skaityti ir domėtis ir atrasti kuo daugiau informacijos apie įvairius aspektus ir tuomet lyginti ir analizuoti.

Apektai:

 • koks tai darbas, kokia darbo dieno, kokios užduotys, privalumai ir trūkumai specialybės
 • specialybės paklausa ateityje – ar tai nykstanti specialybė ar kaip tik kylanti
 • kokius dalykus studijjuosi – ar jie tau prie širdies

Geriaus suprasti save gali padėti karjeros, charakterio ir profesinio orientavimo testai. Čia keli geri testai:

 • DreamFoundation karjeros testas
 • Charakteris.info asmenybės testas (pateikiamas ir profesinis patarimas)

Specialybių lygių trumpiniai

BBA The Bachelor of Business Administration. Studijų trukmė 3-4 metai.
BSc A Bachelor of Science (Bc., B.S., BS, B Sc, B.Sc.). Studijų trukmė 3-4 metai.
MEng A Master of Engineering (MMath=matematika, MChem=Chemija ir t.t.) Integruotos bakalauro ir magistro studijos. Po 4 studijų metų suteikiamas magistro laipsnis, galima stoti iš karto po 12 klasių. Dažniausiai aukštesni stojimo reikalavimai.

(BEng = A Bachelor of Engineering, trukmė 3-4 metai)

BA A Bachelor of Arts (B.A., BA, A.B., or AB). Studijų trukmė 3-4 metai.
LLB The Bachelor of Laws. Studijų trukmė 3-4 metai. Teisės bakalauras
AP Profesinis prieš-bakalurinis lapsnis Danijoje. Studijų trukmė 2 metai. 3-6 mėn. praktika. Po to galima tęsti bakalauro studijas bet kurioje ES šalyje ir po 1-1,5 metų įgyti standartinį bakalauro laipsnį (BBA, BSc,BA)
Sandwich 4 metų trukmės bakalauro laipsnį suteikianti studijų programa Jungtinėje Karalystėje, kur 3 metai praktika įmonėje ar valstybiniame sektoriuje.

Ką pasritinkti - BSc ar MPhys ar MChem ar MEng ar BEng?

Pasirinkti plačios ar siauros specializacijos studijų programą?

Tarkim, vadybos srities specialybių gali būti ir plačios specializacijos, pvz., verslo vadyba, ir siauros, pvz., uostų ir laivų vadyba.

Kadangi globalizacijos procesai juda pirmyn, pramonė ir įmonės juda gilesnės specializacijos link. Tai reikšminga ir darbo rinkai. Vis dažniau industrijos ieško siauresnio profilio specialistų. Todėl uostų ir laivų vadybos specialisto poreikis ir alga bus gerokai didesni nei tiesiog verslo vadybos specialisto. Kita vertus, platesnė specializacija leis rinktis iš daugiau darbo pasiūlymų ir industrijų. Taigi kiekvienam rekomenduojama atidžiai perskaityti studijų programos aprašą ir įvertinti visus privalumus bei trūkumus. Spręsti, be abejo, turi pats kandidatas, tačiau dauguma kandidatų net nenumano, kad esama labai daug perspektyvių specialybių. Tad specialisto konsultanto užduotis – praplėsti kandidato akiratį ir pasiūlyti panagrinėti siauros specializacijos programas, tokias kaip laivų vadyba ar deltų inžinerija ir vadyba (tikėtina, kad šių sričių specialistų ypač trūksta). Pagalvoti vertėtų ir apie neseniai atsiradusias tarpdisciplinines specialybes, kurios šiuo metu vis labiau populiarėja, nes tampa tiltu tarp įvairių sričių, pvz., ekonomikos ir informacinių technologijų.

Tarpdisciplininių specialybių poreikį puikiai iliustruoja šis filmukas.

Kodėl Danijoje mažas skirtingų programų pasirinkimas?

Danai nustatė, kokių specialistų reikia, todėl Danijos koledžuose, akademijose ir institutuose studijų programų nėra itin daug. Visos jos yra paruoštos vyriausybinės organizacijos, tų pačių pavadinimų studijų programų turinys yra identiškas. Skiriasi tik vieta, dėstytojai ir detalės. Taigi jei studentas nori studijuoti rinkodarą (marketing), šią studijų programą gali rasti beveik visose studijų įstaigose. Svarbu įvertinti kandidato lygį ir pagal tai nustatyti prioritetus.

European Credit Transfer System

Kiekviena FOX.LT siūloma studijų programa yra akredituota ir suteikia standartinį ECTS taškų skaičių. Būtent šios sistemos dėka studentai po 2 studijų metų Danijos koledže (AP laipsnis) gali tęsti studijas bet kurioje ES šalyje ir dar po 1 ar 1,5 metų įgyti bakalauro laipsnio diplomą. Jokių papildomų egzaminų dažniausiai nereikia, ECTS garantuoja studijų kokybę (studijų programa turi būti panaši, t.y. iš vadybos į dizainą pereiti neįmanoma).

Kas yra ECTS?
Studijuodamas ES šalyje, už kiekvieną studijuotą ir išlaikytą dalyką gauni atitinkamą skaičių ECTS taškų.
Europinė kreditų perkėlimo ir kaupimo sistema (ECTS) yra pagrįsta studento darbo laiku, reikalingu tam, kad jis pasiektų programos tikslus, kurie turėtų būti apibrėžti studijų pasiekimais ir kompetencijomis, kurias turi įgyti studentas.

ECTS leidžia lengviau suprasti ir palyginti studijų programas tiek saviems, tiek ir užsienio studentams. ECTS skatina mainus ir akademinį pripažinimą.

Pagrindiniai ECTS bruožai
ECTS grindžiama susitarimu, kad 60 kreditų (Lietuvoje – 40 nacionalinių kreditų) atspindi vienerių mokslo metų nuosekliųjų studijų studento darbo krūvį.
Studentų darbo krūvis apima laiką, praleistą paskaitose, seminaruose, o taip pat laiką, kai studentas studijuoja ar dirba individualiai bei ruošiasi egzaminams, juos laiko ir t.t.

Kreditas taip pat suteikia galimybę įvertinti studijų pasiekimų kiekybę. Studijų pasiekimai yra kompetencijų rinkinys, rodantis, ką studentas žinos, supras ar gebės atlikti pasibaigus trumpam ar ilgam mokymo procesui. Kreditus ECTS sistemoje galima gauti tik atlikus tai, ko reikalauja programa, ir gavus atitinkamą studijų pasiekimų įvertinimą.

Studentams ECTS

 • užtikrina studijų užsienyje akademinį pripažinimą;
 • suteikia galimybę lankyti nuolatinių dėstomų dalykų užsiėmimus kartu su vietos studentais ir dalyvauti akademiniame priimančiosios institucijos gyvenime;
 • suteikia galimybę toliau studijuoti užsienyje. Europoje yra daug skirtingų vertinimo sistemų. Studento pasiekimai vertinami vietiniu/nacionaliniu pažymiu arba balu. Siekiant padėti institucijoms konvertuoti studentų „parsivežtus“ įvertinimus yra sukurta ECTS pažymių skalė. ECTS naudojant kaip kreditų perkėlimo sistemą, greta nacionalinio pažymio yra rašomas ir ECTS pažymys.

DreamApply kurso ieškiklis - kaip norimą studijų programą iš 3000+ galimų?

 • Visų pirmą, turbūt geriausi atsiliepimai ir įvertinimai apie organizaciją yra sėkmingos studentų istorijos. O jų tikrai yra daug. Ką aš asmeniškai vertinu labiausiai, tai yra nuoširdus,atviras bendravimas ir noras padėti pasiekti geriausia. Kai pats stojau ir galvojau, kad esu beviltiškoj padėty, mane išgelbėjo ir padėjo tik FOX.LT. Būtent jų pastangų dėka dabar galiu mėgautis aukščiausio lygio studijom Anglijoj. Niekada nepamiršiu, kiek daug pastangų įdėjo, kad viskas gautųsi tik geriau, todėl už tai liksiu dėkingas visą gyvenimą.

  Ignas Kelpšas
  Ignas Kelpšas Royal Birmingham Conservatoire
 • Nuo pat mažens svajojau apie studijas Anglijoje, bet šią svajonę buvau po mažu apleidusi. Tačiau, kai sumasčiau, jog tikrai noriu mokytis šioje šalyje, jau buvo įpusėjęs stojimo procesas. Vien tik FOX.LT dėka suspėjau įstoti į Coventry University. Specialistė atsakė į kiekvieną mano klausimą bei nuramino, kai labiausiai jaudinausi. Tikriausiai dar daug metų būsiu dėkinga FOX.LT už visas pastangas ir tai, kad tik jų dėka dabar studijuoju specialybę, kuri yra tokia tinkama man!

  Eglė Latvytė
  Eglė Latvytė
 • Bendradarbiaudama su FOX.LT stojimo specialistais sulaukiau ne tik dideles pagalbos, bet ir paramos bei nuoširdaus bendravimo 🙂

  Karina Komarovska
  Karina Komarovska
 • Pradėjusi bendradarbiauti su Fox.lt orgazinacija supratau, kad įstoti į užsienio universitetą tikrai įmanoma. Po daugybės dvejonių jaustis tvirtai man buvo labai svarbu. Konsultantė lydėjo per visą stojimo procesą, padėjo atakyti į iškilusius klausimus, suteikė žinių tiek apie studijas, universitetą, tiek apie pačią šalį, pragyvenimą. Džiaugiuosi nuoširdžiu, šiltu ir produktyviu bendravimu.

  Emilija A.
  Emilija A. University of Surrey, Nutrition / Dietetics

Online konsultuoja ir valstybines stojimo sistemas kuruoja stojimo administratorė Inga

Turi klausimų? Konsultacijos nemokamos!

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Siek Svajonės!

Start typing and press Enter to search