Keičiasi laikai, keičiasi profesijų mados. Jeigu anksčiau visi norėjo būti verslininkais, dėvinčiais tamsiai raudonus švarkus, tai dabar visi nori būti programuotojais. Tačiau ar visiems ši veikla tinka?
Kiekvienas žmogus, kuris ketina paskirti savo gyvenimą programavimui, įžvelgia tik privalumus, kuriuos suteikia ši nuostabi profesija. Tačiau šios veiklos trūkumai ir problemos labai dažnai lieka šešėlyje. Todėl mes nusprendėme supažindinti Jus su trumpu sąrašu požymių, kurie padės Jums suprasti, kad programavimas – ne Jums.
1. Jums nepatinka kūryba
Daugelis žmonių mano, kad programavimas – tai matematiškai tikslus mokslas, pavaldus kažkokiam taisyklių rinkiniui, kurį užtenka tiesiog gerai išmokti ir įsisavinti. Iš dalies taip ir yra, tačiau tik iš dalies. Tiesą sakant, iš Jūsų bus reikalaujama milžiniško kūrybiškumo, drąsos, noro eksperimentuoti. Naujas projektas yra tarsi tuščia drobė, kurioje Jūs su komandos pagalba kuriate būsimos programos atvaizdą. Programavimo procesas pareikalaus iš Jūsų daugiau kūrybiškumo, negu jo reikalauja romano parašymas ar paveikslo nutapymas, todėl būkite pasiruošę.
2. Jūs dirbate per prievartą
Programavimas yra kūrybinis procesas, o bet koks kūrybinis darbas reikalauja entuziazmo ir visiško jo dalyvių įsitraukimo. Jūs privalėsite pamėgti savo darbą, pamilti programavimą ir kiekvieną vykdomą projektą, kitaip nepasieksite jokios sėkmės. Jeigu Jūs prabundate ryte ir nedegate noru tuoj pat pradėti koduoti, tai, tikriausiai, programavimas ne Jums.
3. Jums nepatinka spręsti galvosūkius
Nepaisant tų visų žodžių apie kūrybą, kuriuos Jūs perskaitėte šiek tiek aukščiau, programavimas yra loginė ir struktūrizuota veikla. Čia kiekvienas Jūsų žingsnis turės įtakos tolimesniems veiksmams, o kiekvienas įvykis turės savo priežastį. Programos derinimo procesas panašus į sunkiausios loginės užduoties sprendimą, kurį atliekant Jūs turėsite tapti pačiu tikriausiu detektyvu, skrupulingai ieškančiu vienokių ar kitokių klaidų priežasčių. Didelę dalį savo laiko Jūs skirsite būtent klaidų paieškai savo ir svetimo kodo labirintuose. Gerai pagalvokite, ar tokia veikla atitinka Jūsų siekius ir polinkius.
4. Jūs negalite sėdėti ilgai vienoje vietoje
Programavimo procesas reiškia, kad Jūs turite ilgą laiką sėdėti prie kompiuterio. Jūs galite keisti sėdėjimo pozą, galite pakeisti aplinką ar garsinį foną, bet esmė lieka ta pati: Jūs esate susietas su savo darbo vieta. Tai, toli gražu, tinka ne visiems, yra tokia grupė žmonių, kurie tiesiog negali nustygti vienoje vietoje, kuriems reikalingos permainos ir pastovus judesys. Todėl gerai pagalvokite, ar toks gyvenimo būdas atitinka Jūsų temperamentą ir įpročius.
5. Jūs labiau vertinate normuotą darbo dieną
Nesvarbu, ar Jūs pats sau šeimininkas, ar dirbate kokioje nors įmonėje, greičiausiai Jums teks dirbti ir darbo dienai pasibaigus, o gal net ir naktį. Reikalas tame, kad nepaisant visų pastangų planuojant ir organizuojant šį procesą planuojant ir organizuojant šį procesą, jį sunku visiškai suvaldyti, kadangi pastoviai iškyla naujos aplinkybės ir problemos. Taigi, būkite pasirengę tam, kad Jums reikės peržiūrėti savo dienos darbotvarkę bei apsvarstyti savo požiūrį į darbą.
6. Jūs norite greitai praturtėti
Tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, kuris patraukia žmones į programavimą. Taip, jeigu lygintume žmonių pajamų lygį dirbančių šioje srityje su kitose srityse dirbančių žmonių pajamų lygiu, tai jis yra šiek tiek aukščiau negu vidutinė temperatūra ligoninėse. Bet jeigu Jūs svajojate apie greitus ir didelius pinigus, galite labai nusivilti. Tikrai ne visi programuotojai sukuria sėkmingus startapus, per vieną naktį susieja savo idėją su kodu, o ryte prabunda jau būdami milijonieriais.
Absoliuti dauguma programuotojų taip ir lieka niekam nežinomais darbuotojais, kurie švaisto savo sveikatą sėdėdami priešais monitorių.
Rašydamas šį straipsnį aš neturėjau tikslo juodinti ar kokiu nors kitu būdu pažeminti programuotojo profesijos. Tiesiog kiekvieną kartą, besirenkant sau naują profesiją, reikia atsižvelgti į tai, kad ji gali turėti ne tik privalumų, bet ir neigiamų aspektų, kurie bėgant laikui gali ženkliai pabloginti Jums gyvenimą.
Tačiau ten kur vieni mato neigiamų aspektų, kiti mato privalumų 😉 Na ką, dar nepersigalvojote ir vis dar norite tapti programuotoju? Žemiau pateikiame sąrašą perspektyvių IT krypčių 😉

Online konsultuoja ir valstybines stojimo sistemas kuruoja stojimo administratorė Inga